Hmotnosť biliardového tága
Tágo na americký biliard váži 570 g (t. j. 20 oz).
Hmotnosť biliardového tága nedokážeme presne a absolútne zaručiť. Musí sa pripustiť tolerancia 10 %, pretože hustota dreva sa môže líšiť aj v rámci toho istého druhu dreva v závislosti od vyťaženého lesa, jeho vystavenia slnku alebo použitej časti stromu (kmeň, koruna, vrchol, špička).
Rozmery tága
Tágo BC 500 US meria 145 cm (57 palcov): je to najbežnejšia veľkosť biliardových tág. Jeho veľkosť vám umožní zaujať správnu polohu počas odpalu.
Ak sú gule vo väčšej vzdialenosti, na pätku tága môžete pridať nadstavec, a získať tak ďalších 10 cm. Predlžite tak biliardové tágo zo 145 cm na 155 cm za pár sekúnd.
Vyváženie biliardového tága
Vaše tágo má vyváženie 43 cm, čo znamená, že rovnovážny bod sa nachádza 43 cm od konca pätky.
Ak pri držaní tága vytvárate otvorený mostík, rovnovážny bod musí byť pred dominantnou rukou, inak sa tágo „odlepí“ od hornej časti vašej ruky.
Rovnovážny bod nie je vo všeobecnosti veľmi dôležitý, ide len o vaše osobné preferencie.
Vzdialenejšie geometrické ťažisko vám bude pripadať ťažšie. Ak je bližšie, tágo sa vám bude zdať ľahšie.
Prečo nemôžeme zaručiť rovnosť našich biliardových tág?
Všetky naše biliardové tága sa vyrábajú ručne. Ich rovnosť sa kontroluje na konci výrobného procesu, kus po kuse, jednotlivo. Počas prepravy a skladovania však môžu byť tága vystavené zmenám teploty a vlhkosti, ktoré môžu časom zmeniť ich rovnosť.
Tento problém so stabilitou platí pre všetky tága na trhu vyrobené z dreva (javor, jaseň, topoľ, ramin).
Prečo javor?
Jaseň je obzvlášť pevné a odolné drevo, ktoré sa ľahko opracováva. Umožňuje preto výrobu legendárnych hrotov biliardových tág (na francúzsky, americký biliard).
Z historického hľadisa sa tága na americký biliard vyrábajú z javora, pretože bol (a stále je) v Severnej Amerike (Kanade) rozšíreným druhom dreva. Tento výber (dostupnosť suroviny) pri výrobe biliardových tág sa zachoval a rozšíril sa aj na tága na francúzsky biliard.
Fyzické vlastnosti a technické údaje javorového dreva
Javor s hustotou 0,64 a Monninovou tvrdosťou 4,7 je klasifikovaný ako stredne tvrdé drevo.
Má pevnosť v tlaku 55 MPa a statickú pevnosť v ohybe 100 MPa. Jeho pozdĺžny modul pružnosti je 13 000 MPa. Ide o priemerné merania, ktoré si môžete pozrieť napríklad na referenčnej stránke CIRAD.
Javor je silné a odolné drevo, ktoré sa svojimi vlastnosťami ideálne hodí na výrobu biliardových tág.
Ako skladovať biliardové tágo?
Odporúčame vám, aby ste drevené biliardové tágo uchovávali mimo dosahu vlhkosti a teplotných zmien.
Po každej partičke nenechávajte tágo opreté o stenu, pretože by sa mohlo zdeformovať. Je lepšie ho uložiť na plocho v obale alebo v kufríku. Prípadne ho uložte čo najviac vertikálne, napríkad použite držiak na tágo, ktorý zachová jeho rovnosť a zabráni deformáciám.
Vedeli ste? Na špičke biliardového tága je potrebné vykonávať údržbu
Ak sa tip (špička biliardového tága) odlepí, nič sa nedeje, môže sa to stať. Pri nárazoch do gúľ sa špička postupne opotrebuje.
V takom prípade treba tip vymeniť. Je to veľmi jednoduché:
1/ Odstráňte poškodený tip.
2/ Nový tip vyleštite pomocou brúsneho papiera.
3/ Nalepte novú špičku (tip).
4/ Nový tip zabehnite.
Náš produktový inžinier Denis vám o tom povie viac na stránke https://support.decathlon.fr/changer-un-procede-comment-reparer-une-queue-de-billard
Prečo je tágo v polovici rozdelené?
Aby ste tágo mohli jednoducho prenášať, viete ho rozmontovať na 2 časti strednej dĺžky. Spevnený oceľový spoj poskytuje kvalitné upevnenie a pri hre zabudnete, že vaše tágo pozostáva z 2 častí.
Vďaka rýchlemu závitu môžete biliardové tágo poskladať a rozložiť 4 otočeniami.
Na čo slúži bumper na konci tága?
Bumper je gumový diel pod biliardovým tágom. Počas hry a pri čakaní na jednotlivé rany pravdepodobne položíte tágo na zem. Vďaka bumperu neriskujete, že poškodíte tágo alebo podlahu.
Rada od tímu: aká je správna poloha pri hraní biliardu?
Uistite sa, že ste v dostatočnej vzdialenosti k biliardovému stolu. Pravú nohu si umiestnite pod pravú ruku (ak ste pravák). Pri odpaloch stojte pevne a rozkročte sa. Nakoniec sa uistite, že vaša ruka držiaca tágo je vo zvislej polohe. Ak máte ruku príliš blízko, budete mať problémy štuchnúť do gule.
Ak sa chcete dozvedieť viac o správnom držaní tela, navštívte stránku: https://conseilsport.decathlon.fr/technique-billard-quelle-est-la-bonne-posture
Ako sa hrá americký biliard?
Americký biliard sa od svojich príbuzných líši tým, že sa pri ňom používa pomerne veľký stôl (9 stôp), veľké vrecká (diery) a veľké gule (približne 57,5 mm), ktoré sú očíslované a farebné.
Pri americkom biliarde existujú 4 základné spôsoby hry: osmička, deviatka, desiatka a 14/1 (nekonečná).
Americký biliard je známy ako hra, pri ktorej sa útočí a riskuje.
Viac informácií o americkom biliarde sa dozviete na stránke https://conseilsport.decathlon.fr/cest-quoi-le-billard-americain