Zážitok
Lyžiarska obuv 100 je určená pre začiatočníkov alebo rekreačných lyžiarov, ktorí hľadajú jednoduchosť používania. Jeho zadná vstupná konštrukcia ponúka neprekonateľnú jednoduchosť obúvania/vyzúvania, ako aj veľmi jednoduché nastavenie pomocou jedinej pracky.
Ponúka veľkú flexibilitu pre maximálnu toleranciu pri učení lyžovania. Chôdzu je uľahčuje odistenie zadnej časti s výrazným rozsahom pohybu členka. Veľký objem pre pohodlie.
Nastavenie klipsní
Jediná uťahovacia pracka umožňuje utiahnutie za pár sekúnd v porovnaní s klasickou topánkou, ktorá má 3 alebo 4 klipsne a remienok.
Pre utiahnutie jednoducho potiahnite uťahovaciu pracku na požadovaný tlak.
Pre chôdzu jednoducho povoľte pracku o niekoľko zárezov, aby ste získali väčší rozsah pohybu členka.
Ak sa chcete vyzuť, stačí pracku úplne uvoľniť, čím vznikne veľký otvor, a tak môžete veľmi ľahko vytiahnuť nohu bez potreby zohnúť sa.
Obúvanie / vyzúvanie
Konštrukcia zadného vstupu umožňuje veľmi široké otvorenie skeletu, aby ste mohli nohu jednoducho vložiť alebo ju vybrať. Nie je potrebné zohýnať sa, tlačiť alebo silno ťahať jazyk, aby noha prešla. Obúvanie zostáva rovnako jednoduché aj vo veľmi chladnom počasí, zatiaľ čo klasické lyžiarky sa v mrazivých teplotách obúvajú oveľa ťažšie.
Čo je to flex?
Aby bolo možné rozlíšiť tuhosť obuvi, výrobcovia uvádzajú u každého modelu tzv. flex index. Toto číslo určuje tuhosť celku: čím je táto hodnota vyššia, tým je skelet tuhší. Flex od 60 do 70 je určený pre začínajúcich lyžiarov. Flex od 70 do 100 je určený pre pokročilých lyžiarov. Vyšší flex je určený profesionálom. Osoby robustnejších postáv si však môžu vybrať flex o úroveň vyššie.
Ako mám vedieť, či si skúšam obuv správnej veľkosti?
Po obutí lyžiarky zapnite klipsne v stredovej pozícii. Môžete lyžiarky dotiahnuť ešte viac? V tom prípade ste si vybrali nesprávnu veľkosť. Po zapnutí obuvi nohu 3-krát poriadne ohnite v kolenách. Postavte sa rovno. Prsty sa musia dotýkať konca topánky. Zatlačte kolená smerom dopredu, chodidlo sa musí posunúť dozadu a už by ste nemali prstami nohy cítiť špičku topánky. Počítajte aj s tým, že pena v topánke sa po pár dňoch lyžovania usadí.
Čo robiť v prípade bolesti nôh?
1) Noste funkčné a tenké lyžiarske ponožky, ktoré nespôsobujú tlak v niektorých miestach a zlepšujú cirkuláciu krvi v chodidlách.
2) Vyberte si vložku prispôsobenú vášmu chodidlu, aby ste predišli zraneniam. Požiadajte predavača v predajni o radu.
Ako skladovať lyžiarsku obuv?
1) Vyberte vnútornú topánku, ktorá sa nachádza vo vnútri plastového skeletu, a obuv nechajte vyvetrať.
2) Klipsne zapnite na prvej pozícii, aby sa obuv nezdeformovala, a ak je to možné, uložte ju do obalu.
3) Ak je to možné, obuv skladujte na suchom mieste, kde teplota neklesne pod 10 °C. Plastové časti obuvi sa vám poďakujú!
Ako skúšať lyžiarsku obuv?
Po obutí lyžiarky zapnite klipsne v stredovej pozícii. Môžete lyžiarky dotiahnuť ešte viac? V tom prípade ste si vybrali nesprávnu veľkosť. Po zapnutí obuvi nohu 3-krát poriadne ohnite, pričom riadne zatlačíte na píšťalu (ruky si položte na kolená), aby sa päta v topánke posunula dozadu. Postavte sa rovno. prsty na nohách by sa mali dotýkať špičky skeletu lyžiarky. Zatlačte kolená smerom dopredu, chodidlo sa musí posunúť dozadu a už by ste nemali prstami nohy cítiť špičku topánky.
Ako zabrániť chladu v lyžiarke?
Vyschnutie topánok sa často zanedbáva, a pritom je to najdôležitejší úkon, ako zabrániť tomu, aby vám nebola zima na nohy. Aj pri -10 °C sa chodidlo potí a topánka nedokáže vyschnúť v plastovom skelete ani v priebehu niekoľkých dní. Ideálne je vyberať ju každý deň. Možno použiť sušiče obuvi, ktoré sú praktickejšie, pretože nie je nutné topánku vyberať, stačí ich zapnúť!