Zážitok
Lyžiarska obuv 100 je určená pre začínajúce alebo rekreačné lyžiarky hľadajúce obuv, ktorá sa ľahko používa. Konštrukcia s obúvaním zozadu umožňuje bezkonkurenčne jednoduché obúvanie a vyzúvanie, ako aj jednoduché nastavenie pomocou jedinej pracky. Vďaka mimoriadnej pružnosti poskytuje maximálnu toleranciu, keď sa učíte lyžovať. Chôdza je jednoduchšia vďaka odopínaniu zadnej časti topánky, ktorá poskytuje dostatočný objem pre členok. Veľmi štredrý objem zaisťuje pohodlie.
Nastavenie klipsní
Jediná uťahovacia pracka umožňuje utiahnuť obuv za pár sekúnd v porovnaní s klasickými lyžiarkami, ktoré majú 4 háčiky a suchý zips.
Na utiahnutie obuvi stačí pracku niekoľkokrát zatiahnuť, až kým nedosiahnete požadované spevnenie.
Ak chcete v lyžiarkach kráčať, jednoducho uvoľnite niekoľko zúbkov, aby ste získali väčší objem v oblasti členku.
Ak chcete obuv povoliť, stačí úplne uvoľniť pracku so zárezmi, čím získate veľmi veľký otvor a nohu ľahko z lyžiarky vyberiete bez zohýnania sa.
Obutie/vyzutie
Konštrukcia s obúvaním zozadu umožňuje veľmi široké otvorenie škrupiny a následné vsunutie alebo vybratie chodidla. Nemusíte sa zohýbať, tlačiť alebo silne ťahať za jazyk, aby ste chodidlo dostali dovnútra či von. Lyžiarky sa takisto ľahko obúvajú aj v chladnom počasí, zatiaľ čo klasické lyžiarky sa pri teplotách pod nulou obúvajú oveľa ťažšie.
Čo je to flex?
Aby bolo možné rozlíšiť tuhosť obuvi, výrobcovia uvádzajú u každého modelu tzv. flex index. Toto číslo určuje tuhosť celku: čím je táto hodnota vyššia, tým je skelet tuhší. Flex do 60 je určený pre začínajúce lyžiarky. Flex od 60 do 90 je určený pre pokročilé lyžiarky. Vyšší flex je určený pre skúsené lyžiarky. Osoby robustnejších postáv si však môžu vybrať flex o úroveň vyššie.
Ako mám vedieť, či si skúšam obuv správnej veľkosti?
Po obutí lyžiarky zapnite klipsne v stredovej pozícii. Môžete lyžiarky dotiahnuť ešte viac? V tom prípade ste si vybrali nesprávnu veľkosť. Po zapnutí obuvi nohu 3-krát ohnite. Postavte sa rovno. Prsty by sa mali dotýkať špičky topánky. Zatlačte kolená smerom dopredu, chodidlo sa musí posunúť dozadu a už by ste nemali prstami nohy cítiť špičku topánky. Počítajte aj s tým, že pena v topánke sa po niekoľkých dňoch lyžovania usadí.
Čo robiť v prípade bolesti nôh?
1) Noste funkčné a tenké lyžiarske ponožky, ktoré nespôsobujú tlak v niektorých miestach a zlepšujú cirkuláciu krvi v chodidlách.
2) Vyberte si vložku prispôsobenú vášmu chodidlu, aby ste predišli zraneniam. Požiadajte predavača v predajni o radu.
Ako skladovať lyžiarsku obuv?
1) Vyberte vnútornú topánku, ktorá sa nachádza vo vnútri plastového skeletu, a obuv nechajte vyvetrať.
2) Klipsne zapnite na prvej pozícii, aby sa obuv nezdeformovala, a ak je to možné, uložte ju do obalu.
3) Ak je to možné, obuv skladujte na suchom mieste, kde teplota neklesne pod 10 °C.