Chrbtový chránič
Je to veľké plus týchto nohavíc. Tento chránič zodpovedá normám pre OOPP. Je vyrobený z mäkkej PU peny, aby neprekážal pri voľnom pohybe a je dierkovaný pre lepšie vetranie chrbta. Keďže sa vsúva do chrbtovej časti nohavíc, dobre drží na mieste vo všetkých situáciách. Koniec s chráničmi, ktoré vypadávajú z nohavíc, alebo nedobre držia na mieste!
Pred praním ho stačí vytiahnuť z nohavíc.
Vodoodpudivosť
Vodoodpudivosť materiálu znamená, že voda steká po povrchu bez toho, aby vsakovala. Naše nohavice a náprsenkové nohavice na freeride sú vybavené vodoodpudivými prvkami, ktoré predlžujú odolnosť voči nepriaznivému počasiu. Ide o doplnkové funkčné riešenie, ktoré pomáha udržať lyžiarov čo najdlhšie v suchu. Túto úpravu je nutné pravidelne obnovovať pomocou produktov, ktoré nájdete v našich predajniach, aby sa zachovala jej funkčnosť.
Nepremokavosť
Odolnosť materiálu voči tlaku vody je vyjadrená v mm vodného stĺpca (norma ISO 811). Čím je hodnota vyššia, tým je látka nepremokavejšia. Materiál s nepremokavosťou 5000 mm odoláva tlaku vyvíjanému 5000 mm vody.
Priedušnosť
Priedušnosť materiálu sa meria pomocou odparovacieho odporu nazývaného RET (test podľa normy ISO 11092). Je to schopnosť lyžiarskej bundy prepúšťať telesnú vlhkosť vznikajúcu pri námahe smerom von, aby ste zostali v suchu. Čím je hodnota RET nižšia, tým je priedušnosť materiálu vyššia.
Napríklad:
RET < 9 = mimoriadne priedušný materiál / RET 9–12 = veľmi priedušný materiál / RET 12–20 = priedušný materiál / RET > 20 = málo priedušný alebo nepriedušný materiál.
Aký je rozdiel medzi membránou a záterom?
Tieto nohavice majú membránu. Je to veľmi tenká plastová vrstva (polyuretán), vďaka ktorej je materiál nepremokavý, ale priedušný. Má tú výhodu, že je pružnejšia, ľahšia, trvácnejšia a často priedušnejšia ako záter, ktorý sa podobá náteru na vnútornej strane látky a spôsobuje nepremokavosť tkaniny, ale zároveň aj jej priedušnosť. Často stojí menej než membrána a na svoju ochranu potrebuje podšívku.
Ako sa vyrába nepremokavý odev?
Nepremokavosť odevu závisí od použitého materiálu, nepriepustnosti švov a postupu pri výrobe.
Použitie nepremokavého zipsu alebo légy na zipsoch (léga z nepremokavého materiálu zakrýva zipsy).
Ako sa vyrába priedušný odev?
Okrem priedušnosti použitých materiálov používame technické riešenia (zipsy, vetracie otvory, sieťovina...), ktoré zlepšujú celkové vetranie našich búnd a nohavíc určených na freeride. Tieto odvetrávacie systémy umožňujú nielen regulovať teplotu vnútri odevu, ale aj uľahčujú odvod potu, ktorý telo produkuje počas námahy.
Čo je to systém Recco®?
Vďaka technológii Recco® vás možno lokalizovať v prípade nehody v lavíne. Zasypanú osobu, vybavenú reflektormi Recco®, môžu záchranári rýchlo a presne lokalizovať pomocou detektora Recco®. Vybavenie reflektormi Recco nenahradzuje používanie lavínového vyhľadávača AVD. Doplnková technológia Recco zvyšuje šance na skoré nájdenie. 100 % našich búnd a nohavíc na freeride je vybavených systémom Recco.
Návod na pranie nepremokavého odevu
Pri každom praní odporúčame dodržiavať postup ukázaný na videu, aby sa zachovali všetky technické vlastnosti odevu.
Video: https://youtu.be/rh4GLwALgBM
Po troch praniach odporúčame obnoviť vodoodpudivosť pomocou ošetrenia sprejom alebo impregnáciou.