Veľkolepý prút
Dĺžka 12 stôp (3,60 m). Dĺžky prútov na kaprov v rozsahu od 11 do 13 stôp sú vhodnejšie na lov kaprov z brehu.
Tieto dĺžky prúta majú väčšiu vrhaciu záťaž, aby mohli dosiahnuť vzdialenejšie lovné miesta.
Zložený prút má dĺžku 1,88 m. Počet dielov: 2. Hmotnosť: 530 g. Nepohyblivé kovové sedlo navijaka. Navijak sa upevňuje pomocou uťahovacej objímky.
Pružný prút
Prúty s poloparabolickou akciou, ako Xtrem 1, sú vhodnejšie pre začiatočníkov, lebo vďaka svojej pružnosti uľahčujú nahadzovanie. Skvelý kompromis medzi pružnosťou (pri zdolávaní rýb) a vzdialenosťou pri nahadzovaní.
Vďaka poloparabolickej akcii sa prút ohýba viac v strede.
Skrutkovanie: obrátené.
Upozornenie! Pred nahadzovaním skontrolujte naskrutkovanie prúta. Zle naskrutkovaný spigot predstavuje hlavnú príčinu zlomenia prúta.
Veľkosť a upevnenie očiek
Očká sú trojstopkové. Trojstopkové uchytenie je pevnejšie a lepšie odoláva prudkému nahadzovaniu.Veľkosť očiek: Očká 40 mm, 30 mm, 20 mm, 16 mm, 12 mm a 12 mm na špičke.
Sila
Sila rybárskeho prúta sa prejavuje 2 rôznymi spôsobmi, ktoré sa však dopĺňajú: Schopnosť odolať napínacej sile, napríklad pri zdolávaní ryby. Schopnosť prúta nahodiť nejakú hmotnosť na istú vzdialenosť.
Vrhacia záťaž 2,5 lb umožňuje nahodiť až 85 g na vzdialenosť 90 až 100 m a ľahko zdolať aj stredne veľké ryby. Prút je preto ideálny pre začiatočníkov na lov v stojatých vodách.
Výber prúta podľa svojej výšky
Vo všeobecnosti sa hovorí, že dĺžka prúta na kaprov umožňuje nahadzovať ďalej.
Je to však predovšetkým vaša telesná výška (s vašim ťažiskom), ktorá má skutočný vplyv na vzdialenosť nahadzovania.
Napríklad, ak meriate menej ako 1,70 m, bude sa vám ťažšie pracovať s prútom dlhým 13 stôp ako s prútom dlhým 12 stôp. Posunie vaše ťažisko do vrchnej časti tela.
Pri jeho používaní budete teda musieť vyvinúť väčšiu silu.
Blank vášho prúta
Termín blank označuje hlavnú časť rybárskeho prúta, ktorá je napríklad z karbónu alebo zo skleného vlákna. Pri niektorých našich prútoch používame termín HM (vysokomodulový) karbón. Zjednodušene povedané, modul, ktorý je vyjadrený v tonách, je pomer medzi tvrdosťou a hmotnosťou. Čím je modul vyšší, tým je blank ľahší a odolnejší voči namáhaniu, akým je sila, ktorú vyvíja ryba pri zdolávaní.